Λύση για τις δεσμεύσεις ψάχνει ο Δήμος Δωρίδος
Όπως συμβαίνει σε πολλούς Δήμους της χώρας, σε δεσμεύσεις τραπεζικών λογαριασμών, προκειμένου να εισπραχθούν ληξιπρόθεσμες οφειλές προχώρησε η Οικονομική Υπηρεσία του Δήμου Δωρίδος.
Όπως αναφέρει σχετική ενημέρωση από τον Αντιδήμαρχο, Βασίλη Νίτσο: «Ενημερωθήκαμε από τις οικονομικές υπηρεσίες αλλά και από διαμαρτυρόμενους δημότες, για δεσμεύσεις τραπεζικών λογαριασμών, προκειμένου να εισπραχθούν ληξιπρόθεσμες οφειλές του Δήμου Δωρίδος.
Δυστυχώς το γράμμα του νόμου δεν μας επιτρέπει την άμεση παρέμβαση.
Θέλουμε όμως να διαβεβαιώσουμε τους δημότες ότι διερευνούμε λύσεις προκειμένου να προβούμε στην άρση δέσμευσης των τραπεζικών τους λογαριασμών και τη ρύθμιση για σταδιακή αποπληρωμή των χρεών τους με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια.
Θα σας κρατάμε ενήμερους για τις ενέργειές μας».
Όπως πρόσθεσε στην «Ώρα της Φωκίδας» ο κ. Νίτσος, «υπάρχουν κάποια αντικειμενικά προβλήματα όσον αφορά τις δεσμεύσεις καθώς υπάρχουν άνθρωποι που χρειάζονται τα χρήματα. Κοιτούμε τις λύσεις που πρέπει να δοθούν για να αποδεσμευτούν τα χρήματα».
Επισημαίνεται πως οι δεσμεύσεις αφορούν σε ποσά άνω των 1.000 ευρώ.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…