Στη Ζαχαράκη Δήμαρχος και Αντιδήμαρχος Καθηγητές και μοριοδότηση διεκδικούν Καπεντζώνης και Μαυρτομάτης
Στη Ζαχαράκη Δήμαρχος και Αντιδήμαρχος
Καθηγητές και μοριοδότηση διεκδικούν Καπεντζώνης και Μαυρτομάτης
Την Τρίτη 22 Οκτωβρίου επισκέφθηκε την υφυπουργό Παιδείας Σοφία Ζαχαράκη αντιπροσωπεία του δήμου Δωρίδας αποτελούμενη από το δήμαρχο κ. Γιώργο Καπεντζώνη και τον Αντιδήμαρχο Λιδωρικίου κ. Μανώλη Μαυρομάτη.
Η κ. Ζαχαράκη ήταν καλά ενημερωμένη και φάνηκε πρόθυμη να βοηθήσει. Ζήτησε χρηστικές πληροφορίες για τον αριθμό των μαθητών, των σχολικών μονάδων, τις μετακινήσεις και τις αποστάσεις. Μας εξήγησε ότι η αλλαγή της μοριοδότησης που έγινε το Μάιο δημιούργησε πρόβλημα σε όλα τα ορεινά σχολεία και δεσμεύτηκε ότι θα αλλάξει ο τρόπος μοριοδότησης των σχολείων, ώστε να προσελκύσουν μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό.
Αναφορικά με τα κενά, αύξησαν το κονδύλι των πιστώσεων και η κ. Ζαχαράκη εκτίμησε ότι σε 10 μέρες θα έχουν καλυφθεί οι θέσεις.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…