Περί πλειοψηφίας ο λόγος
Μη νομίζετε ότι μόνο τώρα μαθαίνει η χώρα μας τι σημαίνει διοίκηση «άνευ» πλειοψηφίας, λόγω της απλής αναλογικής. Όχι αγαπητοί και αγαπητές μου. Θα σας μεταφέρω ένα ιστορικό ανέκδοτο που όμως είναι αληθές και δείχνει ότι όλα εξαρτώνται από το χιούμορ, τη διπλωματία και την ικανότητα του καθενός να διαχειρίζεται ανθρώπους. Ο Γιάννης Βλαχογιάννης στην «Ιστορική Ανθολογία» του αναφέρει τα εξής: «Συνέβηκε, κατά το 1844 – 1847, όχι μια φορά μονάχα, να κυβερνήσει ο Κωλέττης, χωρίς πλειοψηφία βουλευτική. Η αντιπολίτευση μάνιζε και φαροκοπούσε ενάντιά του:
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…