Στο ΣτΕ για ιχθυοκαλλιέργεια προσφεύγει ο δήμος Δελφών
Στο τελευταίο σκαλοπάτι της ελληνικής Δικαιοσύνης ανεβαίνει ο δήμος Δελφών για να ακυρώσει την υπ’ αριθμ. πρωτ. 7658/01.02.2023 (ΑΔΑ: ΨΡΛΥΟΡ10-ΗΜ4) απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας με την οποία ενεκρίθησαν οι περιβαλλοντικοί όροι για την εγκατάσταση μονάδας ιχθυοκαλλιέργειας της εταιρείας «Mediterranean Natural Seafood Α.Ε.», δυναμικότητας 310 τόνων ανά έτος σε θαλάσσια έκταση τριάντα (30) στρεμμάτων στην θέση «Νότια Όρμου Βερεσές».
Μάλιστα για το θέμα αυτό εξεδόθη η υπ’ αριθμ. πρωτ. 25942/04.04.2023 (ΑΔΑ: ΨΡΜΑΟΡ10-ΕΕΔ) απόφαση του Γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας με θέμα την έγκριση της ίδρυσης της ως άνω μονάδας ιχθυοκαλλιέργειας στην θέση «Όρμος Βερεσές». Κατά των αποφάσεων αυτών, δυνάμει των σχετ. 3 και 4 υπ’ αριθμ. 168 και 176/2023 αποφάσεων της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Δελφών, ανετέθη ο δικαστικός και εξωδικαστικός χειρισμός της υποθέσεως στο Δικηγορικό Γραφείο Αγγελικής Χαροκόπου και ασκήθηκε κατά των ως άνω πράξεων αίτηση ακυρώσεως ενώπιον του Συμβουλίου Επικρατείας. Η συζήτηση της ως άνω αιτήσεως ακυρώσεως έχει προσδιορισθεί για την δικάσιμο της 21ης Φεβρουαρίου 2024 ενώπιον του Ε΄ Τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Στην αυριανή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου θα εγκριθούν και οι σχετικές δαπάνες για την υπεράσπιση της υπόθεσης στο ΣτΕ.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…