Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για τον Έρπη Ζωστήρα
Ενημερωθείτε για τον Έρπη Ζωστήρα και για τον εμβολιασμό κατά της νόσου στην ΤΟΜΥ Άμφισσας, από 12 έως 23 Φεβρουαρίου 2024.
Ο Έρπης Ζωστήρας είναι μία επίπονη νόσος που προκαλείται από την επανενεργοποίηση του ιού της ανεμοβλογιάς. Δηλαδή, εφόσον κάποιος έχει νοσήσει μία φορά από ανεμοβλογιά, ο ιός παραμένει στο νευρικό του σύστημα και ενεργοποιείται οποιαδήποτε στιγμή, κυρίως όταν το ανοσοποιητικό του σύστημα είναι εξασθενημένο.
Ο κίνδυνος εμφάνισης του έρπητα ζωστήρα αυξάνεται σε άτομα άνω των 60 ετών και άτομα με χρόνια νοσήματα (σακχαρώδης διαβήτης, αποφρακτική πνευμονοπάθεια κτλ.) που έχουν νοσήσει στο παρελθόν από ανεμοβλογιά.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…