Ανοιχτά τα μαγαζιά της Φωκίδας
Ανοιχτά παρέμειναν χτες τα εμπορικά καταστήματα σε Άμφισσα και Ιτέα, την περίοδο που στη Βουλή συζητείται και ψηφίζεται το νέο φορολογικό νομοσχέδιο. Στις μεγάλες πόλεις της χώρας λαμβάνουν χώρα κινητοποιήσεις που αφορούν, ωστόσο, τα ταξί, τους δικηγόρους, τις βιοτεχνίες.
Οι Εμπορικοί Σύλλογοι της περιοχής μας συμμετέχουν σε κινητοποιήσεις που εξαγγέλλει η Ελληνική Συνομοσπονδία Εμπορίου και Επιχειρηματικότητας. Η ΕΣΕΕ δεν εξήγγειλε, γι’ αυτό και δεν είδαμε κινητοποιήσεις.
Εδώ υπάρχει μία ακόμη παράμετρος. Το πρόβλημα επιβίωσης μιας μικρομεσαίας επιχείρησης είναι δεδομένο. Μία ή δύο μέρες να μείνει κλειστή, θα δράσει αρνητικά στην προσπάθεια του επαγγελματία να κρατήσει το μαγαζί του. Γλυτώνει, ας πούμε, λειτουργικά έξοδα, αλλά θα χάσει τον τζίρο.
Σε μια δράση οι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων θα κλείσουν; Θα ακολουθήσουν τους υπόλοιπους; Όχι, όπως έχουμε δει. Το… λούκι το τραβάνε οι μικρότεροι. Γενικά…
Από εκεί και μετά είναι στο χέρι τους αν θα συμμετάσχουν σε συσκέψεις φορέων. Το φορολογικό νομοσχέδιο δεν θα πλήξει το «αριστερό» ή το «δεξιό» εμπόριο, αλλά το εμπόριο γενικά…
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…