Home Καλαθοσφαίριση Σπουδαία εμφάνιση για ΓΣ Ιτέας που κέρδισε εκτός έδρας το Γ.Σ.Αυλίδας με 47-61
Καλαθοσφαίριση - 21 Οκτωβρίου, 2017

Σπουδαία εμφάνιση για ΓΣ Ιτέας που κέρδισε εκτός έδρας το Γ.Σ.Αυλίδας με 47-61

Ο Γ.Σ.Ιτέας με πολύ καλή άμυνα πήρε δίκαια τη νίκη μέσα στην Αυλίδα επί του Γυμναστικού με 61-47 κάνοντας το 2/2 που τον κρατάει στην κορυφή!

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με τον Γ.Σ.Αυλίδας μπροστά με 24-23 2’ λεπτά πριν το ημίχρονο. Εκεί όμως η Ιτέα έτρεξε ένα σερί 0-10 για να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 24-33.

Στην αρχή του β’ ημιχρόνου η Ιτέα ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε στο πρώτο μέρος και με επιμέρους σκορ 0-7 ξέφυγε ακόμα περισσότερο (24-40) φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 47-61 έχοντας προηγηθεί στο 30’ ακόμα και με 22 πόντους διαφορά (32-54)!

Η Αυλίδα που ξεκίνησε άσχημα το πρωτάθλημα παίζοντας κακό μπάσκετ, απλά στο τέλος ροκάνισε τη διαφορά.

Η Ιτέα πέτυχε το 2/2 στο πρωτάθλημα παρότι σήμερα αγωνίστηκε χωρίς τον Γεωργαντά. Είχε όμως τον Πράππα σε πολύ καλή μέρα με 18 (5) πόντους οδηγώντας την ομάδα του στο δρόμο της επιτυχίας.

Διαιτητές: Τσάλλας-Μασλατζίδης Λ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12, 15-21, 8-21, 15-7.

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Βάθης): Σέφκας 2, Αχματιώτης 7 (1), Κατσούλας 14 (1), Φραγκούλης 2, Τσίτσης 6, Παχής 4, Βασιλείου 12, Χατζηστάμου Χαρ., Αλεξάνδρου, Λειβιδιώτης Ανδρ., Μουντζής Παν., Μουντζής Μιχ.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 9, Μπαντελάς 2, Παπαδρόσος 2, Αγγελόπουλος 7 (1), Πράππας 18 (5), Ευθυμίου 9 (1), Παπαδήμας 6, Κουτρόγιαννος 4, Μούκας 4, Παπαθεοχάρης, Δημητρίου, Τσιπούρας.