Σοβαρό περιστατικό bullying στην Ιτέα
Σοβαρό περιστατικό bulling στην Ιτέα
Θα φανεί απίστευτο αλλά είναι αλήθεια. Μαθητής Δημοτικού στην Ιτέα χτύπησε ανελέητα συνομήλικό του σε σημείο που το παιδί μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, με σημαντικά προβλήματα. Το περιστατικό έχει μέρες που έγινε και δεν πήρε έκταση, αν και το παιδί που προκάλεσε το επεισόδιο φέρεται να έχει δημιουργήσει κι άλλα θέματα.
Ο λόγος που το γράφουμε τώρα είναι επειδή οι γονείς φοβήθηκαν να καταγγείλουν το περιστατικό, αφενός γιατί αυτό συνέβη εκτός σχολείο (κατά την επιστροφή στο σπίτι), αφετέρου επειδή σε μια μικρή κοινωνία έχουν σημασία οι καλές σχέσεις των μελών της.
Η επιλογή τους θα ήταν σωστή αν το περιστατικό έμενε εκεί και οι σχέσεις των δυο παιδιών εξομαλύνονταν. Το πρόβλημα είναι οι παρενοχλήσεις, λεκτικές, αλλά και με χειρονομίες συνεχίζονται. Ο λόγος που το γράφουμε είναι γιατί δεν πρέπει να επιτρέπουμε να φωλιάζει στις ψυχές των παιδιών μας ο φόβος και γιατί οφείλουμε να τους το μαθαίνουμε αυτό.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…