Παροχή αρνητικής γνώμης Υ.Σ. και εν συνεχεία ακύρωση της 278/2017 απόφασης Δ.Σ. περί « Τροποποίηση Ο.Ε.Υ. του Δήμου Δελφών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 24 του Ν.4479/2017 ».
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ Άμφισσα, 19 Ιουλίου 2017
ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΙΚΩΝ ΔΗΜΩΝ Αριθμ. Πρωτ. : 32
ΔΕΛΦΩΝ & ΔΩΡΙΔΑΣ
( Mέλος της Π.Ο.Ε.- Ο.Τ.Α) ΠΡΟΣ: 1. Μέλη Υπηρεσιακού Συμβουλίου
Υπαλλήλων Ο.Τ.Α. Α΄ Βαθμού
Ρήγα Κοντορήγα – 12 Νομού Φωκίδος
Τ.Κ. 33100 ΑΜΦΙΣΣΑ ► κ. Ιωάννη Παπαϊωάννου (Πρόεδρος ΥΣ)
► κ. Δημήτριο Κοϊβαρη Μέλος
► κ. Κυριακή Μιχαλοπούλου »
► κ. Δημήτριο Ροπακά »
► κ .Ιωάννη Τριανταφύλλου »
( με την παράκληση σε περίπτωση απουσίας τους
να ενημερώσουν τον αναπληρωτή τους)
2. Ασκών καθήκοντα Γεν. Γραμματέα
Αποκεντρωμένης Διοίκησης
Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδος
ΚΟΙΝ: 1. κ. Δήμαρχο Δελφών
2. κ.κ. Δημοτικούς Συμβούλους
► κ. Παναγιώτη Ταγκαλή.
► κ. Γεώργιο Ιωσηφίδη.
► κ. Παναγιώτη Μέγκο .
► κ. Γεώργιο Δρακάκη.
3. Μέλη του Συλλόγου
4. Tοπικό Τύπο & Ιστοσελίδες ανάρτησης Δελτίων τύπου & ανακοινώσεων
ΘΕΜΑ : Παροχή αρνητικής γνώμης Υ.Σ. και εν συνεχεία ακύρωση της 278/2017
απόφασης Δ.Σ. περί « Τροποποίηση Ο.Ε.Υ. του Δήμου Δελφών, σύμφωνα με τις
διατάξεις του άρθρου 24 του Ν.4479/2017 ».
ΣΧΕΤ : 1. Η αριθμ. 278/ 14-7-2017 απόφαση του Δημ. Συμβουλίου Δήμου Δελφών.
2. Η αριθμ. 7/2017 ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ. του Συλλόγου μας.
Επειδή, όπως έχει γίνει παγίως δεκτό από τη νομολογία, κατά το άρθρο 4 παρ. 1 του Συντάγματος επιβάλλεται η ομοιόμορφη μεταχείριση των προσώπων που τελούν υπό τις αυτές ή παρόμοιες συνθήκες και απαγορεύεται για τον κοινό νομοθέτη ή την κανονιστικώς δρώσα Διοίκηση, η έκδηλη και ανεπίδεκτη οποιασδήποτε δικαιολόγησης άνιση μεταχείριση, είτε υπό τη μορφή της εισαγωγής ενός καθαρά χαριστικού μέτρου ή ενός προνομίου μη συνδεομένου προς αξιολογικά κριτήρια, είτε υπό τη μορφή επιβολής αδικαιολόγητης επιβάρυνσης ή περιορισμού δικαιωμάτων όσο και την αυθαίρετη εξομοίωση διαφορετικών καταστάσεων ή την ενιαία μεταχείριση προσώπων που τελούν υπό διαφορετικές συνθήκες, με βάση τελείως τυπικά ή συμπτωματικά ή άσχετα μεταξύ τους κριτήρια. Εξάλλου, η αρχή της αξιοκρατίας, η οποία απορρέει από το άρθρο 5 του Συντάγματος, υπαγορεύει η πρόσβαση σε δημόσιες θέσεις και αξιώματα να γίνεται με κριτήρια που συνάπτονται με την προσωπική αξία και ικανότητα των ενδιαφερομένων για την κατάληψή τους (πρβλ. ΣτΕ 2756/2011, 583/2008, 4498/2005, Ολ 2396/2004, Ολ 1253/2003, 2099/2000, 5094/1996 κ.ά.).
Με το αριθμ. 30/3-7-2017 προγενέστερο έγγραφο μας, είχαμε ζητήσει την παροχή αρνητικής γνώμης του Υ.Σ. και εν συνεχεία ακύρωση της 253/2017 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου Δελφών περί « έγκρισης τροποποίησης Ο.Ε.Υ. Δήμου Δελφών» επειδή, κατά παράβαση της καθιερούμενης με το άρθρο 4 του Συντάγματος αρχής της ισότητας, αποκλείστηκαν αδικαιολόγητα οι υπάλληλοι κατηγορίας/κλάδου/ειδικότητας ΔΕ1 – Διοικητικού & ΔΕ-1 Διοικητικού -Λογιστικού, από την δυνατότητα να μπορούν να επιλεγούν ως προϊστάμενοι των περισσοτέρων Τμημάτων του ΟΕΥ, παρότι η ειδικότητα την οποία έχουν, είναι συναφής, με την ειδικότητα των υπαλλήλων άλλων κατηγοριών ( ΠΕ-1 Διοικητικού , ΠΕ- Διοικητικού Οικονομικού και ΤΕ – Διοικητικού Λογιστικού ) , που με τον οργανισμό καθορίστηκε ότι επιλέγονται προϊστάμενοι στα Τμήματα αυτά, επισημαίνοντας ότι τα δέκα τρία (13) Τμήματα του ΟΕΥ , στα οποία αποκλείστηκαν αδικαιολόγητα οι υπάλληλοι κατηγορίας/κλάδου/ειδικότητας ΔΕ-1 Διοικητικού & ΔΕ-1 Διοικητικού-Λογιστικού, είναι τα αναφερόμενα Τμήματα στο άρθρο 27 του ψηφισθέντος Ο.Ε.Υ. (Α.Δ.Σ. 253/2017) ,με τα προσδιοριστικά αριθμητικά στοιχεία των οργανικών μονάδων: 2 , 4, 5, 7παρ.1 , 7παρ. 2, 7παρ. 3, 7παρ. 4 , 8, 9, 11παρ. 1 , 11παρ. 2 , 12 παρ.1, 12παρ. 3 .
Το Δημοτικό Συμβούλιο Δελφών, με την ανωτέρω σχετική απόφασή του (278/14-7-2017) με θέμα «Τροποποίηση Ο.Ε.Υ. Δήμου Δελφών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 24 του Ν.4479/2017 », επανήλθε στο θέμα του Ο.Ε.Υ. και τροποποίησε μεταξύ άλλων και το άρθρο 27 ως εξής : « Στο άρθρο 27. Προστέθηκαν οι φράσεις «και εν ελλείψει ΔΕ Διοικητικού ΔΕ Προσωπικού Η/Υ» και επήλθαν μεταβολές στις αριθμ. 2, 4, 5, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 8, 9, 11.1, 11.2, 12.1 και 12.3 Διοικητικές Ενότητες – Οργανικές Μονάδες. Στην ενότητα 1 προστέθηκε η φράση ΔΕ Προσωπικού Η/Υ. Επίσης διορθώθηκε ο κλάδος ΔΕ Τεχνικός σε ΔΕ Τεχνικών».
Με τον τρόπο αυτόν , το Δημοτικό Συμβούλιο ,συμπεριέλαβε στα δέκα τρία (13) Τμήματα του Ο.Ε.Υ. τους αποκλεισθέντες αδικαιολόγητα υπαλλήλους ΔΕ-1 Διοικητικού ενέταξε τους υπαλλήλους ΔΕ Προσωπικού Η/Υ, ενώ παρέλειψε ακόμη μία φορά τους υπαλλήλους ΔΕ-1 Διοικητικού-Λογιστικού.
‘Όπως αναφέρει το αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.35.23/1288/οικ. 8652/16-4-2010 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.Α.&Η.Δ. «Όταν οι οικείες οργανικές διατάξεις
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…