Home Αθλητικά Νέα επιτυχία του ΝΟΙ : 11 μετάλλια στο περιφερειακό κολύμβησης
Αθλητικά - 11 Ιουλίου, 2023

Νέα επιτυχία του ΝΟΙ : 11 μετάλλια στο περιφερειακό κολύμβησης

Με πέντε αθλητές και μια αθλήτρια οι οποίοι κατέκτησαν συνολικά έντεκα (11) μετάλλια (4 χρυσά, 4 ασημένια, 3 χάλκινα) πήρε μέρος ο Ναυτικός Όμιλος Ιτέας στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Κολύμβησης και την πρώτη φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξήχθησαν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Χαλκίδος το διήμερο 30.6 – 01.07.2023 διεξήχθησαν , το Περιφερειακό
Οι αθλητες που πήερ μέρος ο ΝΟΙ ήταν: Χριστόφορος Γουρνάς, Νικόλαος Κατσίκης, Συμεών Λαλάς, Γιώργος Μπράτσος , Νικόλαος Χολέβας και η Γραμματική Πανοπούλου

Τα μετάλλια και οι διακρίσεις

Ο αθλητής Χολέβας Νικόλαος κατέκτησε τρια (3) χρυσά μετάλλια στην κατηγορία παίδων, ο αθλητής Μπράτσος Γεώργιος κατέκτησε ένα (1) χρυσό, ένα (1) ασημένιο και ένα (1) χάλκινο στην κατηγορία παμπαίδων Β΄, η αθλήτριά
Πανοπούλου Γραμματική κατέκτησε τρία (3) ασημένια στην κατηγορία των κορασίδων. Ο αθλητής Κατσίκης Νικόλαος ένα (1) χάλκινο στην κατηγορία παμπαίδων Α΄ και τέλος ο αθλητής Λαλάς Συμεών ένα (1) χάλκινο στην κατηγορία Παμπαίδων Β΄. Στην
Γενική κατάταξη του Περιφερειακού Πρωταθλήματος ο ΝΟΙ, χάρη στις προσπάθειες όλων των αθλητών του, κατέκτησε 105 βαθμούς και την 5η θέση στην Γενική κατάταξη, σε σύνολο 14 σωματείων παρόλο που είχε τους λιγότερους αθλητές από όλα τα σωματεία που πήραν μέρος στους αγώνες.

Επιστέγασμα της πολύ καλής παρουσίας του ΝΟΙ ήταν η πρόκριση στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των αθλητών Χολέβα Νικόλα και Πανοπούλου Γραμματική με βάσιμες ελπίδες για διάκριση και στους αγώνες του ΟΑΚΑ στης 14/07 – 17/07/2023. Πρέπει να αναφέρουμε ότι και ο αθλητής
Μπράτσος Γιώργος για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε την συμμετοχή του στην τελική φάση.