Home Καλαθοσφαίριση Με νίκη για το ΓΣ συνεχίστηκε η Α ΕΣΚΑΣΕ
Καλαθοσφαίριση - 3 Δεκεμβρίου, 2019

Με νίκη για το ΓΣ συνεχίστηκε η Α ΕΣΚΑΣΕ

Μετά τη διακοπή της περασμένης εβδομάδας το πρωτάθλημα της Α΄ΕΣΚΑΣΕ είχε προχθές Σάββατο πλήρη αγωνιστική δραστηριότητα, με εξαίρεση το παιχνίδι της Μαλεσίνας με το Μάκαρο που διεξήχθη πριν μια εβδομάδα και έληξε με ήττα της τοπικής ομάδας με 66-64.

Η αγωνιστική αν και αγχωτική ήταν καλή για το ΓΣ Ιτέας που επανήλθε στις νίκες κερδίζοντας στην εκπνοή τον Αστέρα Αλιβερίου με 64-62 χάρη σε ένα τρίποντο   του Μπαντελά

Στη Λιβαδειά, σε ένα ματς-θρίλερ με φοβερές ανατροπές στο σκορ, ο Απόλλωνας κατάφερε τελικά να επιβληθεί στην παράταση επί του Τελεθριακού με 83-81 και ενώ στην κανονική διάρκεια είχε φτάσει να βρίσκεται ακόμη και στο -20

Στη Θήβα, ο Πρωτέας Σχηματαρίου με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα νίκησε τον Κάδμο με 66-69 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Η Αναγέννηση Λαμίας παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη νικώντας το μαχητικό ΓΑΣ Βασιλικού με 79-67 έχοντας ξεσπάσματα στην απόδοσή της στο β’ ημίχρονο.

Η Προοδευτική Λάρυμνας έφτασε κοντά στην πρώτη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να γυρίζει τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί με 70-75.

Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής

Αναγέννηση Λαμίας-ΓΑΣ Βασιλικού                         79:67

Προοδευτική Λάρυμνας .-ΑΕΕΠ Χαλκίδας               70:75

Απόλλων Λιβαδειάς .-Τελεθριακός                83:81

Κάδμος-Πρωτέας Σχηματαρίου                                  66:69

Γ.Σ. Ιτέας-Αστέρας Αλιβερίου                                   64:62

Μαλεσίνα-Μάκαρος                            66:64 (23/11)

8.ΑΕΕΠ Χαλκίδας                  6          9          4-2       404-383

9.Γ.Σ. Ιτέας                             6          9          3-3       396-400

10.ΓΑΣ Βασιλικού                  6          7          1-5       364-423

11.Αστ.Αλιβερίου                   6          6          0-6       340-394

12.Προοδευτική                      6          6          0-6       370-437