Μερικά χρήσιμα ερωτήματα για το σιριαλ της Δωρίδας
Υπεράνω των νόμων
Ειλικρινά, δεν κατάλαβα ποιο ήταν το πρόβλημα με την καταγγελία στον κ. Παπαθανασίου; Ο κ. Μαυρομάτης απέστειλε έγγραφο στο Δασαρχείο και τις συναρμόδιες υπηρεσίες δηλώνοντας αναρμόδιος. Δεν έπρεπε να το κάνει; Δέχτηκε καταγγελίες για περίφραξη δημόσιου χώρου. Δεν έπρεπε να το ψάξει; Δεν έπρεπε να ενεργήσει; Υπάρχει κάποιος λόγος για τον οποίο εξαιρούνται από τους νόμους οι Δημοτικοί Σύμβουλοι; Δεν είναι οι πρώτοι που οφείλουν να τους τηρούν; Αν ο κ. Μαυρομάτης παρανομούσε και δεν ασχολιόταν, ποιος θα τον κάλυπτε; Πρέπει να καλύπτουμε την παρανομία;
Μήπως όλη αυτή η συζήτηση που διεξήχθη στο δημοτικό συμβούλιο είναι μια τεράστια πληγή για το θεσμό; Δηλαδή ο καθένας ζητεί την ψήφο του άλλου για να τη χρησιμοποιεί ως προκάλυμμα και να γλιτώνει από το νόμο;
Ντροπής πράγματα
Από την άλλη πλευρά πάλι, ειπώθηκαν πράγματα τραγικά. Είναι έξω από το μαντρί του κ. Παπαθανασίου 10 εκατοστά τα κόπρανα των ζώων; Και αν το ξέρει αυτό ο κ. Μαυρομάτης γιατί δεν κινεί διαδικασία να πληρώσει πρόστιμο ο κ. Παπαθαναάσίου; Μήπως εξαιρείται των νόμων; Μήπως έχει ασυλία; Τι είναι όλα αυτά ρε παιδιά;
Και ποιον νοιάζει αλήθεια αν ο κ. Παπαθανασίου είναι μεγαλοτσιφλικάς και έχει προσωπικό να δουλεύει και ο ίδιος πίνει τσίπουρα. Πήρε δανεικά από κανέναν;
Και η ρατσιστική ατάκα
Αλήθεια αν κάποιος περάσει από το μαντρί του κ. Παπαθανασίου θα τον φάνε οι σκύλοι και οι Πακιστανοί; Τρώνε ανθρώπους οι Πακιστανοί; Προσωπικά, μια συγγνώμη θέλω να τη δω!
Και οι ρουφιάνοι
Όσον αφορά την προτροπή αριστερού συμβούλου να μην ενεργήσει ο δήμος στις καταγγελίες πολιτών και να του στείλει να κάνουν καταγγελίες στις αρμόδιες υπηρεσίες, προφανώς αυτό δεν τους κάνει ρουφιάνους. Αλίμονο, αν βλέπει ο καθένας μας μια σοβαρή παρανομία δίπλα του και δε μιλάει για να μην τον πουν ρουφιάνο; Αλίμονο επίσης, αν ο δήμος ενημερώνεται για παρανομίες και δεν ενεργεί για να καλύψει συναδέλφους. Τότε θα είναι συμμορία και όχι δήμος!
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…