test

Home Ελλάδα-κόσμος Κροατία – Δανία (3-2 στα πέναλτι)
Ελλάδα-κόσμος - 2 Ιουλίου, 2018

Κροατία – Δανία (3-2 στα πέναλτι)

Στη διαδικασία των πέναλτι θα κριθεί ο αγώνας της Κροατίας με τη Δανία στο Νίζνι Νόβγκοροντ για τη φάση των «16» του Μουντιάλ 2018, αφού στην κανονική του διάρκεια αλλα και στην παράταση έληξε ισόπαλος 1-1.

Η Δανία προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με τον Γιόργκενσεν και η Κροατία ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα (4΄) με τον Μάντζουκιτς.

Η Κροατία έχασε πέναλτι στο 116΄ με τον Μόντριτς που απέκρουσε ο Σμάιχελ.

Η νικήτρια θα αναμετρηθεί με τη Ρωσία (7/7, Σότσι), στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνια (Αργεντινή)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Μάτζουκιτς, Ρέμπιτς

Δανία (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Ντάλσγκαρντ, Κγιάερ, Κριστενσεν, Κνούντσεν, Ντιλέινι, Έρικσεν, Μπρέιθγουέιτ, Πόουλσεν, Κορνέλιους, Γιόργκενσεν