Καταγγελία σχετικά με τις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες της Φωκίδας
Καταδικάζω απερίφραστα την απόφαση του Αρμόδιου Υπουργείου και του Αρχηγείου της Πυροσβεστικής να αποσπάσει μέχρι και για τρία, (3), έτη (!!!) πυροσβέστες από τις Πυροσβεστικές Υπηρεσίες του Νομού Φωκίδας, ώστε να επανδρώσει τις αντίστοιχες Υπηρεσίες των νησιών, (Ζάκυνθος, Κεφαλλονιά, κ.λ.π).
Είναι γνωστό ότι, ήδη, οι Υπηρεσίες της Φωκίδας διαθέτουν μικρότερο αριθμό πυροσβεστών απ’ ότι προβλέπεται στο οργανόγραμμά τους.
Είναι απαράδεκτη, λοιπόν, η επιχειρούμενη αποψίλωση των Πυροσβεστικών Κλιμακίων μας, τόσο για τις επιπτώσεις που αυτή θα φέρει στις οικογένειες των πυροσβεστών αλλά, κυρίως, για την ασφάλεια της περιοχής της Φωκίδας, (Δυστυχώς είναι πρόσφατη και η μεγάλη πυρκαγιά στον Ελαιώνα της Άμφισσας με τις γνωστές συνέπειες).
Καλώ τον Βουλευτή Φωκίδας, κ. Κωστοπαναγιώτου, να επέμβει άμεσα, ώστε να ανακληθούν οι σχετικές αποφάσεις σε σχέση με τη Φωκίδα, της οποίας οι, εν γένει, Υπηρεσίες το τελευταίο διάστημα αποδυναμώνονται η μία μετά την άλλη.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…