Home Καλαθοσφαίριση Θριαμβευτής ο Μάκαρος με 66-56 επί του ΓΣ Ιτέας στην πρεμιέρα της Α ΕΣΚΑΣΕ
Καλαθοσφαίριση - 5 Οκτωβρίου, 2020

Θριαμβευτής ο Μάκαρος με 66-56 επί του ΓΣ Ιτέας στην πρεμιέρα της Α ΕΣΚΑΣΕ

Σε ένα ματς κεκλισμένων των θυρών λόγω covid ο Μάκαρος κατάφερε  στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος να πάρει το ροζ φύλο αγώνα κερδίζοντας στο τοπικό ντέρμπι τον Γ.Σ. Ιτέας με 66-56

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε καλύτερους τους φιλοξενούμενους που πήραν εύκολα το πρώτο δεκάλεπτο με 10-19 αλλά στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους οι παίχτες του Γίδα ανέκαμψαν και ανέτρεψαν το σκορ φτάνοντας να προηγηθούν με 35-27/

Στην επανάληψη ο Μάκαρος συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα  και στο τέλος άνοιξε περισσότερο η ψαλίδα της διαφοράς με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο +10 (66-56).

Κορυφαίος σκόρερ για την Άμφισσα ο Μαμαρέλης  με 23 και ακολούθησε ο Κατσούλας με 13.

Από πλευράς Ιτέας πρώτος σκόρερ ο Σταύρου με 18 και ακολούθησε ο Μπαντέλας  με 15

Διαιτητές :Ντάνος-Γερονικολός.

Δεκάλεπτα : 10-19, 35-27, 53-45, 66-56.

Μάκαρος (Γίδας): Τσικνής Π., Παπαθεοχάρης 6 (1), Οικονόμου 6, Ξαγάρας 6, Κατσούλας 13 (1), Τσικνής Οδ. 3 (1), Φουσέκης 4, Καρανάσος, Μπιλέρης, Μαμαρέλης 23 (4), Μούρτος, Παπαδήμας 5.

Γ.Σ. Ιτέας (Μωραΐτης):  Αναγνωστάκος 5 (1), Παπαδημητρίου, Μαναίος, Γεωργαντάς, Περδίκης, Αγγελόπουλος 6 (1), Λύτρας, Δημητρίου 9, Σταύρου 18 (1), Τσιριπέρου 3 (1), Μπαντελάς 15 (1), Χαλκιάς.