Θα παραμείνει κλειστό μέχρι αρχές Απριλίου
Θύμα της οικονομικής κρίσης και συνεπακόλουθα της υποχρηματοδότησης των δομών που ανήκουν στο υπουργείο Πολιτισμού έχει πέσει το Μουσείο Άμφισσας που μέχρι τις αρχές Απριλίου θα παραμείνει κλειστό
.
Το γεγονός επιβεβαίωσε η Προϊσταμένη της Ι ΕΠΚΑ Δελφών κ. Ψάλτη η οποία εξήγησε ότι αναγκάστηκε να πάρει αυτήν την απόφαση στη προσπάθεια της να διαχειριστεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ανθρώπινο δυναμικό ώστε τουλάχιστον το Μουσείο Δελφών, που αποτελεί παγκόσμιος πολιτιστικός προορισμός, να παραμείνει ανοιχτό και να μην εκτεθεί η χώρα.
«Μέχρι το 2010 είχαμε τα κονδύλια και προσλαμβάναμε κάθε χρόνο περίπου 50 φύλακες . Σήμερα με τα χρήματα που μας διαθέτουν μπορούμε να προσλαμβάνουμε μόνο 18. Τι να πρωτοκάνεις με τόσους λίγους; Ποιο Μουσείο να κρατήσεις ανοιχτό και ποιο να κλείσεις;» θα αναρωτηθεί ρητορικά η κα Ψάλτη και θα συνεχίσει τονίζοντας « Εγώ είπα στο Υπουργείο Πολιτισμού ότι με το υπάρχον προσωπικό είχα δύο επιλογές: ή να κρατήσω ανοιχτό το Μουσείο Άμφισσας και να κλείνω , τουλάχιστον κάθε Δευτέρα, το μουσείο Δελφών ή να παραμείνει κλειστό για ένα μικρό διάστημα το μουσείο Άμφισσας . Προτίμησα για ευνόητους λόγους να κρατήσω το Μουσείο Δελφών ανοιχτό και σε αυτό το διάστημα αν υπάρχει ενδιαφέρον για το Μουσείο Άμφισσας θα μπορούμε, κατόπιν συνεννόησης, να το ανοίγουμε. »
Μια απόφαση που φαντάζει εντελώς φυσιολογική , όχι μόνο για το γεγονός ότι η επισκεψιμότητα στο Μουσείο της Άμφισσας είναι μικρή- κόβει περίπου 300 εισιτήρια το χρόνο σύμφωνα με την κα Ψάλτη αλλά κυρίως γιατί ο αντίκτυπος απο ενδεχόμενο κλείσιμο του Μουσείου Δελφών σε παγκόσμιο επίπεδο- έστω και αν κλείσει μια ή δύο ημέρες την εβδομάδα- θα είναι τεράστιος με συνέπειες που ξεφευγουν από τα στενά όρια της Φωκίδας
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…