Εντοπίστηκαν οι δύο 11χρονοι που είχαν απαχθεί στην Κύπρο – Συνελήφθη ο δράστης
Αίσιο τέλος είχε η υπόθεση-θρίλερ με την απαγωγή των δύο 11χρονων που απήχθησαν από άγνωστο άνδρα έξω από το δημοτικό σχολείο Καμάρων στη Λάρνακα. Δράστης είναι ένας 35χρονος, ο οποίος συνελήφθη και οδηγήθηκε στον ανακριτή, ενώ σύμφωνα με τον υπουργό Δικαιοσύνης δεν έχει απασχολήσει στο παρελθόν τις Αρχές.
Τα δυο αγόρια, παιδιά Ελλήνων που ζουν και εργάζονται στην Κύπρο, εξαφανίστηκαν όταν άνδρας που τους παρουσιάστηκε ως ο νέος τους δάσκαλος τα παρέσυρε μέσα σε αυτοκίνητο και εξαφανίστηκε.
Τα συγχαρητήρια του στις Αρχές της Κύπρου έδωσε ο Πρόεδρος της χώρας, Νίκος Αναστασιάδης, με αφορμή το αίσιο τέλος που είχε η υπόθεση.
Σε μήνυμά του στο Twitter, ο Πρόεδρος Αναστασιάδης έγραψε:
«Συγχαρητήρια στην Αστυνομία Κύπρου, σε όλες τις Αρχές της Δημοκρατίας, για την τιτάνια επιχείρηση αλλα και σε ολους τους πολίτες που με πληροφορίες συνέβαλαν στον εντοπισμό των δύο ανηλίκων. Σας ευχαριστώ από καρδιάς».
Νωρίτερα, ο κ. Αναστασιάδης κάλεσε τις Αρχές να εξαντλήσουν κάθε τρόπο και μέσο προκειμένου να εντοπίσουν τα δύο αγόρια.
Ενημερώθηκα από τους Υπ. Δικαιοσύνης @MJPO_INicolaou και Παιδείας @KChampiaouris για την εξέλιξη της επιχείρησης εντοπισμού των δύο ανηλίκων που απήχθησαν σήμερα. Έχω δώσει αυστηρές οδηγίες όπως εξαντλήσουμε κάθε τρόπο και μέσο προς ανεύρεσή τους. pic.twitter.com/p9zYoFR63m
— Nicos Anastasiades (@AnastasiadesCY) September 25, 2018
Το χρονικό
Όλα έγιναν στις 07:30 το πρωί, λίγο πριν χτυπήσει το πρώτο κουδούνι του σχολείου.
Σύμφωνα με πληροφορίες από την Αστυνομία, οι δύο μαθητές άφησαν τις τσάντες τους εντός της τάξης τους και έπαιζαν στην αυλή του σχολείου.
Ένας άνδρας φέρεται να ζήτησε βοήθεια από παιδιά έξω από το σχολείο για να βάλει ορισμένα πράγματα στο αυτοκίνητό του και, όταν χτύπησε το κουδούνι, διαπιστώθηκε ότι έλειπαν τα δύο παιδιά.
Η Αστυνομία ειδοποιήθηκε άμεσα και έστησαν δυο κέντρα διαχείρισης της κατάστασης, ενώ ειδοποιήθηκαν οι λιμενικές Αρχές, τα αεροδρόμια και λαμβάνονται μέτρα και στη «νεκρή ζώνη».
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο απαγωγέας έχει ηλικία μεταξύ 50-60 ετών, ύψους 1,70 – 1,75μ, περίπου 100 κιλών, με μούσι. Φορούσε μαύρη κοντομάνικη φανέλα με μοτίβο στο μπροστινό μέρος με έντονα χρώματα, γιλέκο σκούρου χρώματος, παντελόνι μακρύ σκούρο, καπέλο τύπου μπερέ χρώματος σκούρου. Το δεξί του χέρι είναι πρόχειρα δεμένο με γάζα. Φαίνεται να διακινείται με σαλούν αυτοκίνητο, χρώματος γκρίζου.
Με τη σύμφωνη γνώμη των γονιών του Θεμιστοκλή Ντόγκλη και του Φίλιππου Σταματάκη, η αστυνομία έδωσε στη δημοσιότητα τη φωτογραφία και τα στοιχεία των δυο αγοριών. Σημειώνεται πως ο πατέρας του Φίλιππου Σταματάκη είναι ορθοπεδικός που εργάζεται στο γενικό νοσοκομείο της Λάρνακας. Στο ίδιο νοσοκομείο ως νοσηλεύτρια εργάζεται και η μητέρα του παιδιού. Τις οικογένειες των δυο παιδιών συνδέει φιλική σχέση.
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…