Διάψευση τοπικής ιστοσελίδας για δήθεν κρούσματα σε σχολικές μονάδες
Με αφορμή μη εγκυρα δημοσιευματα σχετικά με θέματα διασποράς του κορονοϊου στις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειάς μας, ανακοινώνουμε ότι οι μόνοι αρμόδιοι για να παράσχουν εγκυρες πληροφορίες στους ενδιαφερόμενους είναι η υπογράφουσα Δ/ντρια Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Φωκίδας σε συνεργασία με τους/τις Διευθυντές /ντριες και τους/τις Προϊσταμένους/νες των σχολείων.
Επιφυλασσόμενοι παντόσ νομίμου δικαιώματός μας, συστήνουμε να μη διασπείρονται, με επιπολαιότητα και κατά οποιοδήποτε τρόπο, ανακριβείς «ειδήσεις», οι οποίες αποπροσανατολίζουν την κοινή γνώμη και δημιουργούν ςσύγχηση και πανικό σε γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς, με συνέπεια να δυσχεραίνεται το έργο των σχολείων μας και των υγειονομικών αρχών.
Διαβεβαιώνουμε ότι η υπηρεσία μας και οι σχολικές μονάδες της περιφέρειας μας βρίκονται σε συνεχή εγρήγορση, τηρουν με σχολαστικότητα τα σχετικά πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ και συνεργασία με τους αρμόδιους φορείς είναι σε ετοιμότητα να διαχειριστούν άμεσα υποπτα ή επιβεβαιωμένα περιστατικά λοίμωξης covid-19, που μπορεί να εμφανιστούν στα σχολεία.
Η Διευθύντρια της Δ/νσης Π. Ε. Φωκίδας
Αμαλία Παπαϊωάννου
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…