Home Καλαθοσφαίριση Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): Προβάδισμα τίτλου! (ΑΡΗΣ Θ.-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-68)
Καλαθοσφαίριση - 13 Μαΐου, 2018

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAYOFFS): Προβάδισμα τίτλου! (ΑΡΗΣ Θ.-ΜΑΚΑΡΟΣ 74-68)

Ο Άρης έκανε το 2-1 στη σειρά με…γκολ που πέτυχαν από κοινού ο Τριανταφύλλου με τον Μητρόπουλο που επέστρεψε μετά από 45 μέρες λόγω τραυματισμού και η ομάδα του Χρήστου απέκτησε το προβάδισμα, ουσιαστικό και ψυχολογικό στο δρόμο για την άνοδο στη Γ’ Εθνική!

Βέβαια, τίποτα δεν έχει κριθεί, την άλλη εβδομάδα στην Άμφισσα θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι, με τον Μάκαρο με τον Νασάκη πλέον στη σύνθεσή του να δείχνει ικανός να βάλει δύσκολα στην ομάδα της Θήβας.

Τουλάχιστον, έτσι έδειξε σήμερα η ομάδα του Παπούλια που έκανε και πάλι ένα από τα γνωστά ξεσπάσματά της για να προηγηθεί δύο φορές με 18 πόντους διαφορά, (10-28 & 17-35), αλλά λίγο η κούραση, λίγο η αναμενόμενη αφύπνιση του Άρη μας πρόσφεραν ένα πρώτο τελικό γεμάτο συγκινήσεις και ανατροπές.

Ο Άρης κέρδισε παρά τις πολλές απουσίες του με τελευταία αυτή του Ματσαγγούρα, έχοντας μεγάλη βοήθεια από το δίδυμο Τριανταφύλλου-Μητρόπουλου αλλά και επιστρατεύοντας τη…γνωστή μαχητική ψυχή που τον έφερε πέρυσι μια ανάσα από την άνοδο και φέτος με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας. Η άμυνα έκανε τη διαφορά, η ανατροπή στο σκορ έγινε και μετά το 25′ το ματς πήγε στον πόντο.

Ο Μάκαρος κατάφερε να κάνει μια δεύτερη επιστροφή στο σκορ με 3/3 τρίποντα (58-60), αλλά ο Άρης μεγάλα καλάθια του Μητρόπουλου και ένα καθοριστικό τρίποντο του Παπαδημητρίου πήρε τελικά τη νίκη με 74-68.

Φουριόζος Μάκαρος!

Ο Μάκαρος ξεκίνησε φουριόζος το ματς. Με λύσεις από την περιφέρεια και 4 τρίποντα με το καλημέρα του αγώνα πήρε από την αρχή καθαρό προβάδισμα στο σκορ. Ο Κουτσογιάννης έδινε τον ρυθμό, ο Λούπουλ με τον Λεοντίου εκτελούσαν και ο Μάκαρος προηγήθηκε με 2-11 και 4-20 σε ένα…από τα συνηθισμένα ξεσπάσματά του φέτος στα playoffs. Από την άλλη πλευρά ο Άρης έδειχνε επηρεασμένος από την 20ημερη αποχή ενώ δεν του βγήκε το ρίσκο να αφήσει τα μακρινά σουτ απέναντι σε μια ομάδα που είχε τα λιγότερα εύστοχα τρίποντα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αλλά σήμερα το έβλεπε σαν…βαρέλι!

Το πρώτο 10λεπτο τελείωσε 10-26 και η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Παπούλια.  Προηγήθηκε με 10-28 και 17-35 με τον Οικονόμου να χάνει 2 βολές για να πάει το ματς για πρώτη φορά στο +20. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη. Οι γηπεδούχοι ακούμπησαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι ενώ βρήκαν λύσεις με 2 τρίποντα από την περιφέρεια αλλά και με 6 πόντους του Στρατέλου. Με επιμέρους σκορ 12-2 μείωσαν ακόμα και σε 29-37 με ½ βολές του Μητρόπουλου για να απαντήσει ο Μάκαρος με ένα δικό του 0-5 (29-42) πριν διαμορφώσει ο Μητρόπουλος το 31-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Ανατροπή με δίδυμο-φωτιά!

Η γ’ περίοδος ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι από αυτό που είχαμε δει στο πρώτο μισό του αγώνα. Ο Άρης με επιθετικές αιχμές τους Τριανταφύλλου (δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι) και Μητρόπουλο που βρήκε λύσεις από την περιφέρεια κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Βέβαια, τον μεγαλύτερο ρόλο σε αυτό το διάστημα τον έπαιξε η άμυνα του Άρη που έκοψε τη δημιουργία του Κουτσογιάννη. Με τρίποντο του Τσιρόπουλο ο Άρης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 50-48 για να προηγηθεί στο τέλος της γ’ περιόδου με 53-49.

Η διαφορά στις αρχές της δ’ περιόδου μεγάλωσε (58-51) για να απαντήσει με 2 τρίποντες βόμβες ο Κουτσογιάννης και μια ο Λούπουλ και ο Μάκαρος να περάσει μπροστά με 58-60!

Με ένα εντυπωσιακό καλάθι και φάουλ του Μητρόπουλου και ένα τρίοποντο του Παπαδημητρίου ο Άρης προσπέρασε με 68-65 για να πετύχει ένα καθοριστικό καλάθι και φάουλ ο Τριανταφύλλου για το 71-65 στο 1:36 για το τέλος.

Ο Λούπουλ μείωσε σε 71-67, ο Βλάχος με 2/3 βολές έκανε το 73-67, για να πάει το ματς στις βολές και ο Άρης να πάρει τη νίκη με 74-68 κάνοντας το 2-1 στη σειρά αποκτώντας προβάδισμα για τον τίτλο!

Κορυφαίοι του Άρη που γύρισε από το -18, ο Τριανταφύλλου που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και ο Μητρόπουλος που ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικό στο β’ ημίχρονο. Αποκάλυψη ο Στρατέλος ιδίως στο πρώτο ημίχρονο. Κομβικός για τους γηπεδούχους ο τραυματισμός του Τσιρόπουλου που όσο έπαιξε ήταν καθοριστικός.

Από τον Μάκαρο ο Κουτσογιάννης ήταν σούπερ στο πρώτο ημίχρονο αλλά μετά κουράστηκε από το ασφυκτικό μαρκάρισμα. Πολύ καλός ο Λούπουλ, εξαιρετική παρουσία από τον Διαμάντη.

Στα αξιοσημείωτα και αναμφίβολα θετικά του αγώνα, το κατάμεστο κλειστό της Θήβας!

Πολύ καλή η διαιτησία των Κοτσιμπού-Κάλφα. Κράτησαν τον έλεγχο σε ένα πολύ δύσκολο ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  10-26, 31-42, 53-49, 74-68.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος 5 (1), Παπαδημητρίου 3 (1), Παπαϊωάννου, Φέτα, Τσιρόπουλος 11 (2), Τσαραμπάρης, Στρατέλος 6, Μανώλας, Τσοπανέλης, Μητρόπουλος 26 (3), Τριανταφύλλου 23, Μελετίου.

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 6 (2), Κουτσογιάννης 14 (3), Οικονόμου 5, Λούπουλ 26 (2), Διαμάντης 5, Τσικνής, Φουσέκης, Φωτητζόγλου 8, Κρικέλας, Μουτζούρης, Βίλλιας, Κρικέλας, Μουτζούρης, Βίλλιας, Παπαδήμας 4.