Home Καλαθοσφαίριση Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFFS): Ισοφάρισε ο Μάκαρος! (ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 68-62)
Καλαθοσφαίριση - 19 Μαΐου, 2018

Α’ ΕΣΚΑΣΕ (PLAY-OFFS): Ισοφάρισε ο Μάκαρος! (ΜΑΚΑΡΟΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 68-62)

Ο Μάκαρος ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2 και πλέον όλα θα κριθούν στον 5ο και τελευταίο τελικό στη Θήβα το επόμενο Σάββατο. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά ακόμα και 20 πόντων (51-31). Ο Άρης μείωσε στο τέλος τη διαφορά, φτάνοντας και στους 6 πόντους (66-60) όμως ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος.

Η ομάδα του Παπούλια ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 18-7 στο  7’ και 20-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη του β’ δεκαλέπτου ο Μάκαρος πήρε προβάδισμα 13 πόντων (25-12). Ο Άρης απάντησε με σερί 8-0 για το 25-20 στο 15’.

Το ημίχρονο βρήκε τον Μάκαρο μπροστά με 33-23. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, φτάνοντας το σκορ στο 45-28 στο 25’.

Στο 28’ το σκορ έγινε 51-31 υπέρ της ομάδας της Άμφισσας μετά από τρίποντο του Νασάκη και στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου ο Μάκαρος προηγήθηκε με 19 πόντους (56-37).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 6-0 γρήγορα και έριξαν τη διαφορά στους 13 πόντους (56-43).  Στα δύο λεπτά πριν το τέλος ο Άρης μείωσε σε 59-51, όμως εκεί ο Οικονόμου με τρίποντο έστειλε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο, 62-51 για να επικρατήσει ο Μάκαρος με και να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών σε 2-2.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επιστροφή στη δράση για τον Γκόλια του Άρη ο οποίος απουσίαζε λόγω του σοβαρού τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε. Ακόμα και η παρουσία του Νασάκη ο οποίος μετά από 4 αγωνιστικές αγωνίστηκε ξανά πετυχαίνοντας 21 (3) πόντους.

Πέμπτος τελικός και do or die παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, καθώς Άρης Θήβας και Μάκαρος, όποιος από τους δύο πάρει τη νίκη θα είναι πρώτη φορά στη ιστορία του που θα ανέβει στην Γ’ Εθνική! Με άλλα λόγια ο τελικός των τελικών προμηνύεται συναρπαστικός.

Διατητές: Χριστοδούλου-Τσάλλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 33-23, 56-37, 68-62.

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Λεοντίου, Κουτσογιάννης 11 (2), Οικονόμου 6 (1), Λούπουλ 11 (1), Διαμάντης 2, Φωτητζόγλου 17, Μουτζούρης, Νασάκης 21 (3).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος 3, Παπαδημητρίου 12 (2), Γκόλιας 7 (1), Τσιρόπουλος 14 (4), Στρατέλος, Μανώλας 8, Μητρόπουλος 2, Τριανταφύλλου 16.