Ένα μεγάλο όραμα: Πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης οι Δελφοί; Και όμως μπορούμε!
Αν πεις σε κάποιον στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, την Πάτρα ή όποια άλλη περιοχή ότι μένεις στη Φωκίδα, το πιθανότερο είναι να μην ξέρει που πέφτει. Ένα όνομα είναι η λέξη – κλειδί για να καταλάβει ο άλλος από πού είσαι: Δελφοί. Μόλις εκστομίσεις τη μαγική λέξη, σε όποια γωνιά της χώρας και του κόσμου και αν είσαι θα καταλάβουν τι τους λες.
“Delphi” θα αναφωνήσει όλο χαρά και ενθουσιασμό.
Ε, ναι λοιπόν δεν έχουμε χρήματα. Δεν έχουμε υποδομές. Δεν είμαστε μεγάλη περιοχή, αλλά κανένας άλλος δεν έχει αυτή την ιστορία. Δεν κουβαλά αυτό το μεγαλείο. Δεν έχει παγκόσμια αναγνώριση και ακτινοβολία. Είναι γεγονός ότι θα δώσουμε μια άνιση μάχη, αλλά έχουμε ένα πλεονέκτημα. Μπορούμε να ενωνόμαστε στα δύσκολα. Θα στηρίξουμε μόνοι μας το εγχείρημα, ο καθένας με όποιο τρόπο μπορεί και το αποτέλεσμα θα μας δικαιώσει.
Η ανακοίνωση της ΠΕΔ
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης – Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά
Στον πρόεδρο του ΤΟΕΒ απευθύνεται ο Ν. Τοπούζης Επιστολή κόλαφος για Δ.Παρασκευά -Τον κατη…